sobota, 11 lutego 2012

Idea licencjonowania dla internetowego biura rachunkowego

Nowe czasy wymagają nowego podejścia do licencjonowania oprogramowania. Umożliwienie zdalnej pracy całkowicie likwiduje metodę licencjonowania według ilości stanowisk, rozumianych jako komputery, na których jest zainstalowany / udostępniony program. Naturalne natomiast jest rozgraniczanie i "liczenie" użytkowników.
W przypadku internetowego biura rachunkowego sprawa się dodatkowo komplikuje. Do czynienia mamy bowiem zarówno z pracownikami biura, jak i klientami. To może truizm, ale obojętnie, czy dane klientów oraz aplikacje do obsługi zdalnej znajdują się na serwerze biura rachunkowego, klienta, obcym lub naszej firmy idea zakłada, że klienci i biuro korzystają z tych samych danych i tego samego programu.
Zarówno więc klienci, jak i pracownicy biura są z punktu widzenia programu takimi samymi użytkownikami.


Założenia prowadzenia internetowego biura rachunkowego

Jeśli mamy stworzyć produkt, który zrewolucjonizuje z jednej strony prowadzenie biura rachunkowego, z drugie - istotnie zmieni sposób współpracy firmy (klienta biura) i biura to takie rozwiązanie musi więcej umożliwiać, niż dotychczasowe programy.

Jak bowiem do tej pory wyglądała współpraca?

 1. Klient prowadził firmę w swoim biurze, wykorzystując do tego "własne" narzędzia - programy, arkusz kalkulacyjny, edytor.
 2. Biuro rachunkowe otrzymywało "papiery", w najlepszym wypadku rejestr sprzedaży czy zakupów w postaci elektronicznej.
 3. Klient w "odpowiednim" czasie dowiadywał się o wyniku finansowym, zysku, kwotach podatku czy poziomie zobowiązań.

O jakim więc modelu współpracy mówimy?

 1. Zgłaszając się do biura rachunkowego jako firma otrzymuję system Madar 7, który pozwala mi na prowadzenia własnej firmy online przez internet. Tak jak zakładając konto w banku uzyskuję dostęp do portalu, na którym mogę: wprowadzić przelew, wydrukować historię konta, założyć lokatę itp.
 2. W systemie takim mogę: prowadzić magazyn, wystawiać faktury, prowadzić raport kasowy, rejestrować umowy o pracę, wprowadzać absencje, drukować zaświadczenia o zarobkach. Mam dostęp na bieżąco do informacji o niezapłaconych fakturach i dostawach, stanie magazynowym.
 3. Współpraca z moim biurem rachunkowych niczym w zasadzie nie różni się od posiadania "działu księgowości", wszystkie bowiem księgowania, wpisane faktury, wyliczone koszty, wystawione deklaracje, listy płac, raporty bankowe są widoczne w używanym programie.

Jak działa "po nowemu"?

Niezależnie od tego, gdzie znajdują się dane klienta oraz aplikacja do obsługi zdalnej (na serwerze biura rachunkowego, klienta czy Madar-u) dane z poszczególnych firm są przechowywane w oddzielnych folderach. Każda z firm ma własne ustawienia konfiguracyjne co m.in. daje dostęp jedynie do folderu, w którym znajdują się dane jego firmy oraz możliwość prowadzenia różnych form rachunkowości.
 1. Do danych firmy mogą mieć dostęp pracownicy biura rachunkowego oraz pracownicy klientów.
 2. Klientom biura umożliwia się pracę przez przeglądarkę na swoich danych, przy czym klienci mają pełny dostęp tylko do wybranych funkcjonalności, na przykład: gospodarka magazynowa, zaopatrzenie, sprzedaż i dystrybucja, kasa i bank. W pozostałym zakresie - tylko do przeglądania informacji.
 3. Każdy z klientów otrzymuje własne, unikalne zestawy haseł. Jednocześnie przydziela się mu uprawnienia:
  - dostępu do opcji,
  - możliwości dopisywania lub modyfikacji danych,
  - okresowej możliwości zmian.
  Jest możliwa taka konfiguracja programu, by użytkownicy klienta mogli pracować tylko w wybranych modułach np. gospodarka magazynowa, kasa, banki, zaopatrzenie.
 4. Pracownicy biura rachunkowego mają pełen dostęp do danych wszystkich klientów - prowadząc rachunkowość w wymaganej formie: ksiąg handlowych (rachunkowych) lub ksiąg uproszczonych (podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów).

Zasady udzielania licencji

Licencja dla pracowników biura

Licencja na programowanie udzielana jest dla użytkownika systemu, bez względu na ilość obsługiwanych firm. Każdy użytkownik – pracownik biura rachunkowego wymaga wykupienia odrębnej licencji na program. Umożliwia się dostęp do danych wszystkich firm bądź ograniczony poprzez wymienienie firm, do których użytkownik ma prawo dostępu.

Licencja dla klientów biura

W ramach licencji na program internetowy w biurze rachunkowym przyjmuje się, że do programu może mieć dostęp klient biura rachunkowego na zasadach określonych poprzez uprawnienia. Każdy użytkownik klienta biura rachunkowego wymaga wykupienia odrębnej licencji na program. Każdy pierwszy użytkownik klienta jest bezpłatny *), przy czym wprowadzone zostały ograniczenia dla wersji bezpłatnej:
 • dostęp tylko do danych jednej firmy,
 • brak dostępu do opcji uprawnień użytkowników,
*) Wprowadzona promocja trwająca od 01.01.2011 do 31.12.2012r.

Jednoczesność dostępu na tym samym haśle

Sprawdzanie tylko dla klientów (licencja typu klient) - ma ona bowiem służyć głównie umożliwieniu dostępu do danych na zasadzie analizy. Sama korzystam z możliwości analizy dzięki uruchomieniu tego samego systemu w dwóch przeglądarkach jednocześnie - umożliwia mi to sprawną pracę w sytuacji, gdy sprawdzam skuteczność dokonanych zmian, wykorzystując do tego całkiem inna opcję. Zaoszczędzam czas przełączania pomiędzy modułami, a i wyszukiwania czy ustawiania się miejscu, w którym skończyłam.

Czym różni się zakup programu Madar 7 od wykupienia licencji "w chmurze"

Cecha rozwiązania

Madar 7 Mobile

Madar 7 "w chmurze"

Cena Opłata jednorazowa; wykup aktualizacji po okresie 12 miesięcy Opłata miesięczna
Użytkownicy Ilość użytkowników - pracowników biura rachunkowego, ilość użytkowników klientów (powyżej pierwszego *) ) Ilość użytkowników - pracowników biura rachunkowego, ilość użytkowników klientów (powyżej pierwszego *) )

Darmowy okres próbny - 2 miesiące za darmo do 5 klientów

Promocja polega na udostępnieniu programu Madar 7 online, instalowanego na naszych serwerach, bezpłatnie i bez zobowiązań przez okres 2 miesięcy.
Firmy korzystające z promocji otrzymają:
konto i przedzielony adres, na którym udostępniony jest program Madar 7,
dane o użytkowniku i haśle, które pozwolą na zalogowanie i pracę w systemie.

W przypadku biur rachunkowych w okresie promocji można założyć do 5 kont.


Po upływie okresu próbnego istnieje możliwość zakupu odpowiedniej licencji bez utraty wprowadzonych danych lub rezygnacji z oprogramowania – bez żadnych dodatkowych opłat i zobowiązań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.