wtorek, 29 kwietnia 2014

Miejsce kobiety jest w...

Parafrazując popularne, stereotypowe powiedzenie, o tym gdzie jest miejsce kobiety, chcieliśmy w dzisiejszym poście dotknąć zagadnienia mnogości ról i obowiązków jakie musi ze sobą godzić kobieta. Przemiany społeczne i mentalne spowodowały, iż kobiety godzą na co dzień ze sobą rolę matki, żony i aktywnego zawodowo pracownika.


Godzenie obowiązków domowych z zawodowymi

Częstym dylematem, stojącym przed młodymi mamami, jest wybór pomiędzy całkowitym poświęceniem swojego czasu dzieciom, a próbą pogodzenia roli matki z pracą zawodową. Z różnych przyczyn kobiety nie chcą, bądź nie mogą pozwolić sobie na długą nieobecność w pracy po urodzeniu dziecka. Czym dłuższa jest taka przerwa, tym trudniej jest wrócić do swoich obowiązków. Często wymaga to również nadrobienia dużych zaległości, co może być spowodowane przykładowo zmianami w prawie, które na okresie macierzyńskim nie były śledzone.

Najczęściej jednak nie chodzi o przymus powrotu do pracy, tylko o fakt, że współczesne kobiety nie chcą rezygnować z kariery zawodowej. W bardzo wielu zakładach pracy stwarza się przyjazne warunki dla młodych matek - pracodawcy dofinansowują żłobki czy przedszkola. Niejednokrotnie pracodawcy zależy tak samo, a nawet bardziej niż młodej matce, by wróciła ona jak najszybciej do swoich obowiązków.


Telepraca - plus dla pracownicy, plus dla pracodawcy

Wciąż jeszcze niedocenianą formą pracy jest telepraca. Warunki świadczenia pracy w formie telepracy regulowane są przez Kodeks Pracy. Dzięki takiej formie współpracy pracownika z pracodawcą, młoda mama może swobodnie pracować z domu z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość jak Internet czy telefon. Taka forma pozwala by kobiety pozostały aktywne zawodowo, które nie mogłyby sobie pozwolić na pełnoetatową pracę w siedzibie pracodawcy. Z kolei korzyści jakie czerpie z tej formy pracodawca są równie duże - nie musi on zatrudniać tymczasowego pracownika, którego musiałby wdrożyć w obowiązki, może kontynuować swoją współpracę z zaufanym i kompetentnym specjalistom, a nawet może zaoszczędzić część kosztów dzięki temu, że pracownik pracuje zdalnie.


... ale dlaczego w Chmurze?

"Miejsce kobiety jest w ... Chmurze" - oczywiście nie mamy tu na myśli "chodzenia z głową w chmurach" czy też bujania w obłokach. Wręcz przeciwnie! Mówiąc o Chmurze, mamy na myśli pojęcie informatyczne (Cloud Computing), czyli taki sposób pracy na komputerze, gdzie do programu dostajemy się przez przeglądarkę internetową, a dane i program przechowywane są na serwerze w Internecie. Dzięki pracy w Chmurze, pracownik może z własnego, domowego komputera zalogować się do systemu przez Internet i swobodnie pracować. Może to być wspaniałe rozwiązanie dla kadrowych, księgowych czy też przedstawicieli handlowych. Taki rodzaj pracy umożliwia pracownikowi, zatrudnionemu w formie telepracy, dostęp do danych w czasie rzeczywistym mimo tego, że fizycznie jest w domu. Dla pracodawcy jest to również duży atut ponieważ ma on na bieżąco wgląd we wprowadzane przez takiego pracownika dane. Nie zauważa się różnicy w pracy pracownika, mimo, że fizycznie nie ma go na terenie firmy.

Księgowość, handel, kadry, płace, sekretariat... i wszystko w jednej Chmurze!
Sprawdź usługę "Madar7 w Chmurze"!

W naszej codziennej pracy niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, w których podczas rozmowy telefonicznej z pracownicą naszego klienta, słyszymy w słuchawce również płacz dziecka. Oznacza to, że wielu naszych kontrahentów umożliwia swoim pracownikom - młodym matkom - pracę w formie telepracy. I chwała im za to!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.