Jest to proces odwrotny do tworzenia zlecenia produkcyjnego gdzie zgodnie z recepturą z poszczególnych składników tworzy się produkt. W rozbiorze z jednego produktu tworzy się zgodnie z recepturą kilka surowców. Jest to funkcjonalność, która znajdzie zastosowanie w specyficznych typach działalności. Przykładowe wykorzystanie funkcji rozbioru produkcyjnego przedstawiono poniżej.
Dla kogo rozbiór produkcyjny?
Typowym przykładem procesu transformacji jednego produktu w szereg innych jest branża mięsna, w której dokonuje się rozbioru zwierzęcia (np. rozbiór żywca) naczęści (np. szynka, boczek, tłuszcz itd.).
Innym przykładem działalności, w której użyteczna może być funkcja rozbioru produkcyjnego jest działalność recyklingowa. Rozbiór produkcyjny zdecydowanie ułatwia prowadzenie produkcji i stanów magazynowych w zakładach, które zajmują się demontażem, de-kompletacją maszyn czy urządzeń celem odzyskania wartościowych części lub surowców. Produkt wsadowy procesu, który jest przyjęty na stan magazynowy można przekształcić w surowce, które automatem wprowadzone zostaną na stan magazynowy na podstawie określonych receptur.
Rozbiór produkcyjny znajdzie zastosowanie w działalności przetwórczej, nie tylko z branży spożywczej, ale w każdej, w której odzyskuje się (otrzymuje) z surowca (produktu) przynajmniej dwa inne. Jedynym warunkiem jest możliwość opracowania procedury, która określi substancje (części), które z danego wsadu powstają.
Możliwe jest także zastosowanie rozbioru produkcyjnego w branży handlowej. Zdarza się, że towar kupowany jest przez handlowca w kompletach gdzie komplet składa się z różnej ilości różnych produktów. Przykładowo paleta zawiera 20 typów śrub i nakrętek, w różnych ilościach. Jednorazowe wprowadzenie receptury pozwoli znacząco skrócić czas przyjmowania poszczególnych produktów z jednego kompletu.
Jak wykonać rozbiór produkcyjny w programie Madar można przeczytać w poście Rozbiór produkcyjny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.