Funkcja ta pozwala na wpisanie, a następnie wydrukowanie remanentu z dowolnymi informacjami (ceny zakupu, sprzedaży, vat). Remanenty zapamiętywane są w osobnych zbiorach - każdy posiada inną nazwę.
Założenie remanentu
Po wejściu do opcji pojawia się okienko do wpisywania lub wyboru nazwy zbioru, w którym zostanie zapamiętany ramenent. Jeżeli tworzymy nowy remanent należy wpisać nową nazwę w podświetlone pole. W przypadku modyfikacji już założonego remanentu należy wybrać odpowiedni zbiór, a następnie nacisnąć przycisk OTWÓRZ lub nacisnąć ENTER.Po wybraniu zbioru pojawia się specjalna lista z nazwą, ilością oraz katalogową ceną zakupu towaru.
WYPEŁNIENIE LISTY REMANENTU
W przypadku wpisywania nowego remenentu należy w pierwszej kolejności określić na jakiej podstawie tworzony jest remanent. Do określenia tego służą opcje dostępne w menu:- przepisz towary: wypełnianie listy na podstawie katalogu towarów,
- przepisz stoisko: wypełnianie listy na podstawie stanu na wybranym stoisku. Wypełnienie na podstawie stanu umożliwia zachowanie informacji o dostawcy.
ZMIANA INFORMACJI NA TOWARZE
Zmiana ilości jest możliwa po znalezieniu i wybraniu właściwego towaru i naciśnięciu klawisza [Enter].Jeśli zmianie ulegają inne dane - należy nacisnąć edycja lub klawisz F4. Pojawi się wtedy okienko, w którym można zmienić cenę zakupu i sprzedaży, stawkę VAT.
WYDRUK REMANENTU
Po wprowadzeniu remenentu możliwe jest jego wydrukowanie za pomocą funkcji zestawienia - wydruk. Po wybraniu funkcji pojawia się na ekranie okno wyboru parametrów wydruku. Zaznaczenie odpowiednich opcji oznacza, że drukowane będą na zestawieniu kolumny zawierające:- zakupu: ceny zakupu,
- sprzedaży: cena sprzedaży ewidencyjna,
- vat: stawkę oraz wartość podatku vat,
- zerowe: wydruk wraz ze stanami zerowymi (towarami z listy, które mają ilość),
- bez ilości: brak ilości towarów na zestawieniu ,
- kod towaru: kod (index towaru),
- odchylenia VAT: przy każdym towarze podaje marżę oraz kwotę VAT,
- cena S: cena sprzedaży,
- tytuł: linia opis nagłówka remanentu,
- dł.strony: ilość linii na stronie - wydruk remanentu będzie wtedy stronnicowany. Długość kratki wynosi zwykle ok60,
- cechy: na wydruku będą umieszczone towary o określonej cesze. Można sporządzić wydruk tylko dla grupy towarów wypełniając pola od towaru ... do towaru.
KOREKTA STANU MAGAZYNOWEGO
Po wpisaniu remanentu należy przyjąć na stan, bądź w całości bądź jedynie różnice pomiędzy stanem w komputerze, a remanentem. Jeżeli w firmie nie jest prowadzony magazyn nie trzeba wykonywać żadnego przyjęcia remanentu. Wystarczy jedynie sporządzenie wydruku.Korekta stanu - różnice remanentowe
Dużym ułatwieniem przy sporządzaniu i sprawdzaniu remanentu jest możliwość porównania go ze stanem magazynu. Może się zdarzyć, że przy wprowadzaniu sprzedaży lub zakupów nastąpiła pomyłka w kodzie towarów lub nazwie, stąd przed korektą remanentu należy sprawdzić wykazane różnice:- porównanie z aktualnym stanem. Można je uzyskać uruchamiając opcję operacja - porównaj remenent. Tworzony jest wtedy dodatkowy plik roz.rem o strukturze remenentu, zwierający różnice pomiędzy stanem i magazynem. Po uruchomieniu opcji na ekranie pojawia się zestawienie nadwyżek i niedoborów z podziałem na towary,
- porównanie na dzień (z zapasem). Można je uzyskać uruchamiając opcję przepisywanie - rozpoczęcie - porównaj na dzień. Po podaniu daty utworzą się różnice obliczane pomiędzy remanentem a zapasem na dzień. Podobnie jak w poprzednim przypadku tworzony jest dodatkowy plik o nazwie zawierającej datę. Po uruchomieniu opcji na ekranie pojawia się zestawienie nadwyżek i niedoborów z podziałem na towary.
Wydruk różnic SORT
Funkcja tworzy raport syntetyczny o różnicach remanentowych. Należy ją wywołać po wybraniu remenentu zawierającego różnice roz.rem utworzonego funkcja Porównaj remanent.
Przyjęcie różnic remanetowych
W celu automatycznego przyjęcia różnic należy wywołać odpowiedni remanent z różnicami „roz.rem” bądź „rozRRRRMMDD-W.rem” i następnie uruchomić opcję przepisywanie - odejmij różnice, wypełnić pola tabelki tak, jak w przypadku dopisania dostawy.
Przyjęcie całego remanentu na stan magazynu
Jeżeli jest to początkowy remenent wystarczy wykonać przyjęcie towaru na stan za pomocą funkcji przepisywanie - zakończenie - dopisz dostawę. Po jej wybraniu należy podać numer stoiska, na które przyjmowany jest towar z remenentu. Następnie należy poprawnie wypełnić następujące pola:- dokument: data remanentu,
- nr: numer PW (przyjęcia wewnętrznego),
- data dostawy: data remanentu (przyjęcia do magazynu).
Do pobrania
Instrukcja inwentaryzacyjna - sporzadzanie przy użyciu programu Madar 7
Tematy powiązane
Remanent - wydruk różnic SORT
Remanent
Korekta stanu po remanencie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.