niedziela, 8 stycznia 2012

Html 5, wstęga Möbiusa a github - czyli informatyka dla "blondynek"

Nasz szef jeździ czasem na konferencje. Z racji zawodu są to zazwyczaj spotkania branżowe ale również takie jak Pingwinaria czy PyCon. Charakterystyczne dla tych ostatnich jest średnia wieku, oscylująca wokół liczby 25. Oznacza to, że uczestnicy w konferencji są sporo młodsi, a co się z tym wiąże - inaczej postrzegają wykorzystanie narzędzi informatycznych w codziennej pracy (i życiu).

Ostatnio uderzyła szefa "oczywistość" stosowania przez tych młodych ludzi narzędzi kontroli wersji, wpajana już w czasie studiów do np. przesyłania prac zaliczeniowych. W konfrontacji z poziomem informatyzacji przeciętnego średniego przedsiębiorstwa ... no nie ma właściwie czego porównywać.


W naszej firmie, bądź co bądź informatycznej, używamy SVN do pracy w części programistycznej. Ostatnio jednak pojawiła się idea używania innego programu - Git, a właściwe serwisu Github *), również do pozostałych projektów i zadań firmowych. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z tworzeniem, edycją, aprobatą czy też weryfikacją dokumentów tekstowych można (wg. szefa należy) stosować system kontroli wersji.

Co to jest GitHub

O GitHub można przeczytać:
Serwis GitHub* łączy w sobie system kontroli wersji Git z mechanizmami społecznościowymi, takimi jak kanały informacyjne, śledzenie czy grafy wizualizujące pracę deweloperów nad repozytoriami i usługami typu pastebin, hostingiem wiki i stron internetowych projektów.
Mówiąc prostszym językiem rejestrując się na GitHub uzyskuje się szereg możliwości wspierających pracę wielu osób nad jednym projektem, którego efektem ma być powstanie plików (dokumentacji, programu, stron www). Przy podejściu tradycyjnym powstaje problem jak zorganizować pracę nad tym samym zestawem kodu źródłowego.
  

Strona publikacji na github


Używając systemu kontroli wersji:
  • każdy z użytkowników pracuje na kopii, a istnieje centralne repozytorium, z którym wszyscy użytkownicy systemu synchronizują swoje zmiany,
  • na serwerze znajdują się nie tylko pliki, rejestrowane są także wprowadzone zmiany, komentarze i użytkownicy, którzy tych zmian dokonali.
  • można utworzyć "publiczną stronę", na której będą znajdowały się aktualne wersje plików do pobrania przez każdego.

Wstęga Möbiusa **) w HTML 5

Nowe możliwości, jakie daje HTML 5 skłoniły nas do opracowania kodu oraz css, pokazującego możliwości tego systemu. Pliki źródłowe rozwiązania zostały umieszczone właśnie na GitHub.

Jak to wygląda?

Projekt widoczny na razie tylko pod Aurorą (Firefox 11) i następnych.Prezentacja animacji


Pliki źródłowe do ściągnięcia repozytorium


Repozytorium


Na zakończenie

Systemu kontroli wersji trzeba nauczyć się używać. Przeciętny użytkownik, przyzwyczajony do pracy na plikach zapisanym na swoim komputerze, ewentualnie na serwerze - będzie miał z pewnością problem, by "przestawić się" na system pracy z SVN czy GIT.
Jednak w przypadku projektów długotrwałych, wymagających współpracy wielu osób możliwość śledzenia wprowadzonych zmian, ich cofnięcia, pracy na podprojektach i możliwości ich włączania do ogólnego projektu decyduje o jego sukcesie.

----------------------------------------

*) GitHub – hostingowy serwis internetowy przeznaczony dla projektów programistycznych wykorzystujących system kontroli wersji Git. Stworzony został przy wykorzystaniu języków Ruby on Rails i Erlang. Serwis ruszył w kwietniu 2008 roku. W kwietniu 2011 ogłoszono, iż GitHub obsługuje 2 miliony repozytoriów. [źródło: Wikipedia]

**) Przykład wstęgi Möbiusa to prostokątny pasek papieru, skręcony o 180 stopni, a następnie sklejony końcami. Jej najważniejszą cechą jest to, że ma tylko jedną stronę (jest tzw. powierzchnią jednostronną).

***) SVN (Subversion) – system kontroli wersji, który powstał w celu zastąpienia CVS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.