środa, 20 maja 2020

Koszty uzyskania przychodu przy uldze dla młodych

Od 1 sierpnia 2019 r. stosowana jest w Polsce tzw. ulga dla młodych polegająca na zwolnieniu podatnika, który nie ukończył 26 roku życia - z podatku dochodowego.
W 2020 r. limit przychodów, które mogą być zwolnione z opodatkowania w ramach ulgi dla młodych to 85 528 zł.
Przy korzystaniu ze zwolnienia koszty uzyskania przychodu nie mogą być wyższe niż przychody, które podlegają opodatkowaniu.

W przypadku osoby, która korzysta z ulgi dla młodych i otrzymuje  tzw. wynagrodzenie autorskie (z praw autorskich), suma łącznych kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu oraz przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych nie może w 2020 roku przekroczyć kwoty 85 528 zł. Ma to zapobiec korzystaniu ze zwolnienia od podatku oraz z 50% kosztów w odniesieniu do podlegającej opodatkowaniu nadwyżki ponad kwotę zwolnioną. W przeciwnym przypadku, możliwa byłaby sytuacja, w której podatnik mógłby wykazać stratę podatkową.


A w Madarze...

W Madarze koszty uzyskania przychodu dla pracowników, którzy nie ukończyli 26 roku życia są wykazywane automatycznie na liście płac w polu 33 koszty uzyskania, a także na Zleceniu. Jeśli, z jakiegoś powodu mają nie być wykazywane to wówczas w katalogu Pracownicy należy wyedytować takiego pracownika i na zakładce płace w polu koszty uzyskania należy wybrać bez kosztów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.