środa, 20 lipca 2016

Jednolity plik kontrolny JPK dla laików

Jednolity plik kontrolny JPK to jeden z głośniejszych ostatnio tematów w zakresie prowadzenia księgowości i kontroli skarbowej. W niniejszym poście postaram się przybliżyć to zagadnienie w prosty sposób, który będzie do minimum pozbawiony żargonu prawniczego i informatycznego.

Co to jest JPK?

JPK czyli Jednolity plik kontrolny to taki specjalny plik, który jest generowany z systemu finansowo - księgowego (w przypadku Madar jest to system Madar7 oraz program KPR Madar 4.0). W zależności od informacji zawartej w pliku - wyróżniamy 7 typów. Informacje dla każdego typu pliku są określone przez Ministerstwo Finansów, z zakresu prowadzonej księgowości, za dany okres. Plik ten w zamierzeniu Ustawodawcy ma być wysyłany do Ministerstwa Finansów w celu przeprowadzenia kontroli skarbowej.
Jeden z plików - JPK_VAT - zawierający dane ewidencyjna na potrzeby VAT - ma być wysyłany w każdym miesiącu, bez wezwania.

W jaki sposób wysłać plik JPK? Czy Jednolity Plik Kontrolny może być wysyłany mailem?

Plik JPK musi być wysyłany w określone miejsce, w określonej formie. Takiego pliku nie można wysłać mailem jako standardowy załącznik. Do eksportu JPK do Ministerstwa Finansów służą specjalne programy lub sam system FK (jeśli taką możliwość udostępnia). Programy Madar służące do prowadzenia księgowości czyli Madar7 i KPR Madar 4.0 posiadają taką funkcjonalność wbudowaną. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą swoje sprawy księgowe w innych systemach do prowadzenia rachunkowości mogą zakupić program do wysyłki JPK produkcji Madar - DeklaracjeJPK.

Co jest potrzebne do stworzenia i wysyłania JPK?

Jednolity Plik Kontrolny trudno utworzyć ręcznie (jak np. raportu w programie MS Excel), lecz jest on tworzony automatycznie. Stąd do stworzenia i wysłania JPK podatnik potrzebuje w szczególności:
  • system do obsługi księgowości, który pozwala wygenerować JPK (generowany jest on w formacie XML) - programy Madar dają taką możliwość,
  • program do wysyłki JPK - programy Madar mają taką funkcjonalność wbudowaną, podatnicy, którzy nie są naszymi klientami mogą nabyć program DeklaracjeJPK, który służy do wysyłki plików JPK i eDeklaracji (nie muszą oni prowadzić księgowości na Madarze),
  • kwalifikowany podpis elektroniczny - podobnie jak przy wysyłce elektronicznej deklaracji do US, również wysyłkę JPK należy potwierdzać podpisem elektronicznym

Jak często należy wysyłać JPK?

Jeden z typów Jednolitego Pliku Kontrolnego (w zakresie VAT) należy wysłać do 25 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. Ciekawostką jest, iż JPK w zakresie VAT może być wysyłane częściej niż raz w miesiącu. Może to być szczególnie użyteczne dla bardzo dużych firm, które generują bardzo dużą ilość zapisów w systemach księgowych. Wówczas wysyła się pliki, z których każdy dotyczy ułamka danego miesiąca. Przykładowo firma może wysłać jeden JPK za okres od 1 do 10 danego miesiąca, drugi plik za okres od 11 do 27 danego miesiąca i trzeci plik za okres od 28 do 10 danego miesiąca - trzeba jedynie mieć na uwadze by wszystkie były wysłane do 25 dnia miesiąca następnego.

Pozostałe 6 typów plików wysyłane jest wyłącznie na wezwanie organów kontroli skarbowej.

Czy muszę dokupić moduł JPK do mojego programu Madar?

Każdy użytkownik programu Madar7 oraz KPR Madar 4.0, który posiada ważną asystę techniczną otrzymuje moduł do wysyłki JPK bez dodatkowych opłat - wystarczy zaktualizować program. Podatnicy, którzy nie korzystają z programów Madar ale potrzebują rozwiązanie, które pozwoli im na wysyłkę jednolitych plików kontrolnych mogą nabyć program DeklaracjeJPK, który im to umożliwi.

Zobacz także...


Jak przygotować się do wysyłki JPK-VAT
Jednolity Plik Kontrolny - zasady tworzenia w programach MADAR
JPK - sprawdzenie poprawności pliku (walidacja)1 komentarz:

  1. Dobrą opcją jest własnie oprogramowanie, które wyręcza w generowaniu JPK, przynajmniej można być bardziej pewnemu jego poprawności. My u siebie z Symfonii 2.0 korzystamy.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.