poniedziałek, 23 maja 2016

Jednolity Plik Kontrolny - zasady tworzenia w programach MADAR

Już 1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowy przepis (art. 193a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa), który wprowadza tzw. Jednolity Plik Kontrolny (dalej: JPK), czyli odpowiedni format ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w którym podatnicy prowadzący te księgi przy wykorzystaniu programów komputerowych będą obowiązani przekazywać je organom podatkowym na ich żądanie.

Dotyczą one: ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, magazynu, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów.

Jaki jest cel wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)

W odpowiedziach na pytania, które pojawiły się w trakcie konsultacji dot. struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego można przeczytać:
Celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenia ich kosztów. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli. JPK obejmuje nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych. 

Kontrola skarbowa

Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 lipca 2016 r. obowiązkiem raportowania danych w formacie JPK zostaną objęci duzi przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.), prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.
Oznacza to, że na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej podatnicy będą zobowiązani do przekazania danych księgowo-podatkowych w formacie pełnego JPK.
Od
1 lipca 2016r. – duże podmioty
1 lipca 2018r. – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
  1. Pliki są tworzone automatycznie na podstawie danych z rejestrów VAT księgowych i magazynowych za podany okres.
  2. Pliki będą przekazywany elektronicznie, podobnie jak deklaracja - bezpośrednio z programu.

JPK-VAT

Większość firm od 1 stycznia 2017 roku, obligatoryjnie co miesiąc będzie przesyłać dane z ewidencji VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) w formacie JPK.
Od
1 lipca 2016r. – duże podmioty
1 stycznia 2017r. – małe i średnie podmioty
1 stycznia 2018r. – mikro przedsiębiorcy.

 Zobacz program Deklaracje JPK

Jak wyglądają pliki JPK

Ministerstwo Finansów prezentuje struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, o których mowa w art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).
Są to pliki w postaci *.xsd. Składają się na nie:
√ Księgi rachunkowe - JPK_KR
√ Wyciąg bankowy - JPK_WB
√ Magazyn - JPK_MAG
Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT
Faktury VAT - JPK_FA
Podatkowa księga przychodów i rozchodów - JPK_PKPIR
Ewidencja przychodów - JPK_EWP

Zobacz: Struktury JPK


JPK_WB - czyli jak będzie tworzone JPK w programach MADAR

W programie Madar 7 pliki będą generowane na podstawie dokumentów wprowadzonych do systemu. Najprostszym jest JPK_WB. Plik ten generowany jest w opcji kasjer - raporty: dekretacja - operacje - export JPK.
UWAGA!
Zapisane pliki w formacie JPK można wczytać do raportu poprzez opcję Import dokumentów.

Poglądowo wygenerowany plik JPK_WB z wyciągu zawierającego dwie operacje wygląda następująco:


Więcej o samym pliku: MADARCAFE.BLOGSPOT.COM JPK - odcinek od razu drugi

1 komentarz:

  1. Dziękuję za tutorial, bardzo mi pomógł! Gratuluję poczytnego bloga! :) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.