piątek, 4 kwietnia 2014

Drastyczny spadek używalności komputerów w Polsce!

Analizując aktualne trendy, w używanej infrastrukturze informatycznej, nie sposób nie zwrócić uwagi na spadek udziału wykorzystywania komputerów, jaki został zanotowany w bardzo krótkim okresie czasu! Patrząc na ogół wykorzystywanych platform sprzętowych w Polsce (w zestawieniu komputer, komórka, tablet, konsola) to właśnie komputer stracił blisko 20% udziału w rynku na przestrzeni pierwszego kwartału 2014 roku. Wielkość spadku jest tym bardziej zaskakująca, iż wcześniej spadek wynosił ok. 2% w każdym z trzech wcześniejszych kwartałów.


W Europie spadek ten nie jest tak znaczący ale również da się zauważyć podobną tendencję.


Analogiczną prawidłowość obserwuje się w wykorzystywanych systemach operacyjnych co stanowi tylko potwierdzenie wyżej przedstawionej sytuacji.

Nie dziwi fakt spadku udziału systemów z rodziny Windows skoro są to systemy typowo desktopowe. Nie trudno zauważyć, że "palma pierwszeństwa" tracona jest stopniowo na rzecz urządzeń mobilnych w szczególności smartphone'ów. Uzupełniwszy tendencję wzrostu ilości urządzeń mobilnych o tendencje zmian w systemach operacyjnych z łatwością daje się zauważyć, że największy wzrost notują smartfony z systemem Android. Powodem


Zastanawiające są przesłanki tak gwałtownego wzrostu ich liczby. Przyczyny mogą być różne:
  • wyjątkowo korzystne oferty operatorów komórkowych,
  • działania promocyjne nie tylko samych producentów ale i operatorów telefonicznych,
  • upowszechnianie się technologii LTE  • masowa tendencja do zastępowania urządzeń stacjonarnych mobilnymi.Co jest tą przyczyną? A może przyczyny są zupełnie inne? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią i komentowania.
Dodaj do Kciuk.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.