piątek, 20 września 2013

Firma w chmurze

Coraz częściej przedsiębiorstwa potrzebując nowoczesnego oprogramowania, zamiast na zakup i wdrożenie, decydują się na korzystanie z niego przez Internet, czyli w tzw. chmurze obliczeniowej (cloud computing).

Z aplikacji wspierających działanie firmy od strony "papierkowej" na pewno w pierwszej kolejności w chmurze umieszczane są aplikacje klasy CRM oraz rozwiązania kadrowe.

Jednak coraz częściej trafiają tam systemy do zarządzania (ERP). Choć na początek łatwiej zdecydować się na ten krok małym firmom, korzystającym z prostych aplikacji - to jednak średnie przedsiębiorstwa mogą najbardziej odczuć korzyści z używania systemów ERP on-line. Firmy te, potrzbebując narzędzi ERP wysokiej klasy, mają możliwość na jej pozyskanie.


Chmura 

Cloud computingu czy też "przetwarzania w chmurze" można zdefiniować jako umożliwienie korzystania z oprogramowania, aplikacji lub infrastruktury znajdujących się na serwerach dostawcy lub jego podwykonawców bez konieczności instalowania danego systemu na komputerze odbiorcy.
Istotną cechą usługi SaaS (Software as a Service) jest przechowywanie i udostępnianie oprogramowania przez dostawcę lub producenta poprzez sieć Internet. 

Inaczej mówiąc eksploatowany obecnie termin „chmura” to usługi, z których korzystamy, nie inwestując w infrastrukturę. Nie ma zatem fizycznego szkieletu (nie kupujemy serwera), a kupujemy jedynie efekty jego działania (moc obliczeniową, przestrzeń na dysku).

Oprócz publicznych dostępne są też różne "chmury prywatne". Na przykład tzw. chmura klienta to środowisko prywatne udostępniane na miejscu, jak też chmura partnera, która z kolei jest udostępniana w ramach outsourcingu.

ERP w chmurze

Przeniesienie całego centrum danych do chmury jest praktycznie niewykonalne. Należy też pamiętać, że celem przeniesienia apliakcji do chmury nie jest jedynie zmniejszenie obciążenia finansowego (choć z pewnością niższy jest koszt inwestycji w taki system informatyczny, w porównaniu do tradycyjnego zakupu licencji), ale również stworzenie nowej wartości.


W śród aplikacji wartych zastanowienia zalicyć można te:
- używane rzadko, lecz bardzo intensywnie, pojawiają się okresy niezwykle wzmożonej aktywności,
- o wymaganym poziomie dostępności.

Nowe wartości, które daje używanie systemu ERP w modelu SaaS to na przykład jednoczesna możliwość  pracy na tych samych danych w przedsiębiorstwie i biurze rachunkowym. Ale również natychmiastowy dostęp do danych z wielu miejsc jednocześnie, bez konieczności inwestowania w kosztowne sieci.
Cechą charakterystyczną SaaS jest również to to, że oprogramowanie „rozwija się” z czasem. Dopóki płacimy abonament, mamy zawsze najnowszą wersję.
MADAR 7 - to nowoczesny system wspierający zarządzanie
małym i średnim przedsiębiorstwem działający w chmurze w modelu SaaS.Konferencja, któa mnie zainspirowała: Meet IT vol.6
Artykuł: Firma w chmurach
Artykuł: 7 kroków do wdrożenia chmury w firmie
Interpretacja:: Czy korzystanie z modelu usług SaaS wymaga zawarcia umowy licencyjnej przez odbiorcę?

2 komentarze:

  1. Hem.. Programy do obsługi firmy w chmurze… Całkiem nowatorski, i być może funkcjonalny pomysł. Trzeba byłoby to przetestować… Ciekawy jestem jak jakość usługi ma się co do ceny i oszczędzania korzystając z chmury, a nie innego, zakupionego z licencją profesjonalnego programu do obsługi firmy… Pozdrawiam blogera. Fajny post.

    OdpowiedzUsuń
  2. A dziękuję. i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.