piątek, 30 grudnia 2011

Zamieszanie z wersją PIT-11Na stronie Ministerstwa Finansów czytamy nagłówek zamieszczonych deklaracji PIT
Formularze dotyczące dochodów (przychodów) uzyskiwanych po 1 stycznia 2011 r. - obowiązujące od 1 stycznia 2012 r.
i wymieniony jest - PIT-11 (19)

To nowość - wynika z tego bowiem, że dla dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2011 roku obowiązuje jeszcze wersja (18) deklaracji PIT-11, jeśli będzie wydana pracownikowi do 31 grudnia 2011 roku.

Natomiast standardowo przekazywany pracownikowi PIT-11 z dochodami za 2011 rok - do końca lutego 2012 roku, będzie sporządzony już na wersji (19).

Papier dostępny, a informatycy niech poczekają

Na tej samej stronie czytamy dalej:
Interaktywne formularze w formacie PDF zostaną opublikowane w dniu 3 stycznia 2012r.
Może faktycznie wcześniejsze umieszczenie formularzy interaktywnych nie jest potrzebne. W ślad jednak za tym - nie są dostępne też Struktury dokumentów XML. Co oznacza, że nie jest możliwe przygotowanie odpowiednio wcześnie programów płacowo - kadrowych do wysyłanie elektronicznych PIT-11.

Sprostowanie z dnia 03.01.2012

Dzięki uprzejmości naszego klienta "zdobyliśmy" adres, na której schema PIT-11 (19) jest opublikowana. W dalszym ciągu jednak nie jest widoczna na stronie http://www.e-deklaracje.gov.pl/. Pojawiła się natomiast 12 grudnia 2011r. na stronach ePUAP Repozytorium Wzorów Dokumentów.
Schema PIT-11 (19).

PIT-11(19) INFORMACJA O DOCHODACH ORAZ O POBRANYCH ZALICZKACH NA PODATEK DOCHODOWY
Nr wzoru: 2011/12/12/725
Opublikowane: 2011-12-12 (!!)

Zastanawia mnie, kto wie o istnieniu takiej strony? Już wiem - trzeba było czytać komunikaty ... :(.
Szanowni Państwo,
Ministerstwo Finansów informuje, iż opublikowano nowy wzór dokumentu w repozytorium CRD na platformie ePUAP.

Gdzie są dostępne deklaracje PIT-11 (19)

W naszych programach istnieje możliwość wysyłki e-deklaracji bezpośrednio z programu*. Dane podatkowe mogą być pobierane z pozostałych modułów systemu, lub wpisywane ręcznie - co pozwala na zastosowanie również jako uzupełnienie używanego programu płacowego czy księgowego.

Czy warto korzystać z zewnętrznych programów


Na stronach MF e-deklaracje.gov.pl dostępne są formularze interaktywne. W przypadku PIT-11 konieczny jest wybór:
Formularze interaktywne dla dokumentów elektronicznych wymagających podpisania kwalifikowanym podpisem elektronicznym
Te formularze interaktywne to nic innego, jak formularze pdf, które można wypełnić, zapisać, wydrukować i wysłać.
Sama korzystałam z nich przy wypełnianiu PIT-u rocznego w zeszłym roku. Czy warto więc korzystać z innych programów do wystawiania i wysyłki deklaracji?


Jest kilka powodów, dla których wszystkie inne deklaracje (poza osobistym rozliczeniem rocznym) znajdują się w naszej firmie w jednym programie.
  1. Zaoszczędzamy czas - na wprowadzaniu danych, wyszukiwaniu deklaracji, korektach i zestawieniach zbiorczych.
  2. Wygoda - wystawiam, sprawdzam - korzystając z danych wprowadzonych do programu (płacowego w przypadku PIT-4R, księgowego w przypadku VAT-7 czy CIT-8).
  3. Przejrzystość - na liście widoczne są wszystkie deklaracje z danego okresu - w postaci nazwiska + deklaracji + kwoty. dodatkowa informacja, czy PIT wysłany, zapłacony i czy otrzymane zostało potwierdzenie.

*) Podpisywanie oraz elektroniczna wysyłka deklaracji PIT-11, VAT-7, VAT-UE a także odbiór, wydruk i zapis UPO (Urzędowego Potwierdzenia Odbioru).

Formularze bez kwalifikowanego podpisu

Do wysłania najpopularniejszych formularzy nie jest też potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny, bez niego złożymy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A oraz PIT-19A za 2011 r. i wniosek PIT-16 w 2012 r. W programach Madar udostępniliśmy z nich jedynie PIT-28.

Co trzeba zrobić, by rozpocząć wysyłkę elektroniczną

Aby możliwe było generowanie deklaracji elektronicznych należy spełnić warunek formalny, czyli złożyć w US na formularzu UPL-1 z upoważnieniem dla osób podpisującej deklaracje elektroniczne w imieniu podatnika. Od 8 kwietnia 2009 r. podatnicy nie oczekują na wydanie żadnego zaświadczenia o możliwości składania deklaracji - po otwarciu bramki podatnik może przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. Użytkownik serwisu może w każdej chwili cofnąć wystawione upoważnienie poprzez złożenie w swoim US druku OPL-1. Formularze dostępne są w programie Madar, bądź na stronach mf:

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1(3)).

Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (OPL-1(3)).

1 komentarz:

  1. No cóż jak zwykle pojawił się jakiś problem. Szczęście w nieszczęściu, że składam tylko
    pit 37, druk się nie zmienił już dłuższy czas i co najważniejsze nie jest mi potrzebny podpis kwalifikowany.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.