czwartek, 13 marca 2025

Ostatnie zmiany w zakresie księgowości uproszczonej oraz składki pracodawcy

W dzisiejszym poście przekazujemy garść informacji o ostatnich zmianach w zakresie składki pracodawcy oraz księgowości uproszczonej.

Zmiany w uproszczonej księgowości (KPiR)

  • Dochód miesięczny dla ZUS przy stracie:
    • Poprawiliśmy mechanizm określania dochodu miesięcznego dla ZUS w przypadku, gdy przedsiębiorca odnotowuje stratę.
    • Teraz, przy stracie na rachunku wyników prezentowana jest ujemna kwota - wówczas zgodnie z przepisami podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zmiany w uproszczonej księgowości (ryczałt ewidencjonowany)

    • Najem prywatny w ewidencji ryczałtowej - Podatnik, który rozlicza się wg ewidencji ryczałtowej i równocześnie osiąga przychodu z najmu prywatnego powinien go w odpowiedni sposób ewidencjonować w Madarze. W ewidencji ryczałtowej dopisując przychód z najmu prywatnego należy wprowadzić go z oznaczeniem rodzaj: najem prywatny - więcej w poście Najem prywatny w ewidencji ryczałtowej

    Zmiany w składkach pracodawcy

    • Nowe pole „wariant ZUS”
      Wprowadzone zostało nowe pole wariant ZUS, które umożliwia wybór przysługującej preferencji ZUS. Wybór odpowiedniego wariantu automatycznie koryguje podstawę naliczania składek.
      Dostępne opcje to:
      • Ulga na start  - ubezpieczenia społeczne - brak.
      • Mały ZUS 30% - ubezpieczenia społeczne - podstawa 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
      • Mały ZUS Plus - ubezpieczenia społeczne - podstawa wymiaru uzależniona od przeciętnego miesięcznego dochodu w poprzednim roku (minimum 30%, maksimum 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia).
    • Fundusz Pracy i FGŚP
      Zmieniliśmy mechanizm naliczania Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz Pracy nie jest naliczany od wynagrodzeń poniżej minimalnej krajowej. Przedsiębiorca nie musi płacić za siebie składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, jeśli ma prawo do korzystania z obniżonych składek ZUS od preferencyjnej podstawy.
      FGŚP nie jest naliczany dla przedsiębiorców ponieważ zgodnie z przepisami FGŚP odprowadza się tylko za pracowników - przedsiębiorca nie odprowadza tej składki za siebie.

    • Zmiana zasad ustalania składki na ubezpieczenia zdrowotne od przedsiębiorców na skali i na liniówce
      Od roku składkowego 02.2025 - 01.2026 najniższa podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego. Od 1 lutego 2025 najniższa podstawa wynosi 3 499,50 zł (75% x 4666). 
    Dodatkowo w ramach składki pracodawcy wprowadzono nowy mechanizm, który wypełnia automatycznie większość pól przy wprowadzaniu nowej składki pracodawcy na podstawie składki za poprzedni okres. 
    Zachęcamy także  do zapoznania z postem Składka pracodawcy przy księgowości uproszczone

    Inne nowości!

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.