czwartek, 5 października 2023

Postępy w pracach nad integracją z KSeF


Ministerstwo Finansów wprowadza dla większości podmiotów gospodarczych obowiązek umieszczania wystawianych faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). KSeF umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. 

Od kiedy?

Obowiązek stosowania KSeF nastąpi:
 • od 1 lipca 2024 roku dla czynnych podatników VAT
 • od 1 stycznia 2025 roku dla podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT (nievatowcy) w zakresie wystawiania faktur.

Więcej informacji o Krajowym Systemie e-Faktur

Więcej informacji o KSeF można znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów na stronie https://www.podatki.gov.pl/ksef/

Integracja programów MADAR z KSeF i postęp prac

Programy produkowane przez Madar wraz z wejściem obowiązku stosowania KSeF będą posiadały pełną integrację z Krajowym Systemem e-Faktur. Od kilku tygodni pracujemy nad implementacją tej integracji w naszych programach.

Proces integracji podzielono na cztery etapy:
 • możliwość ręcznego wygenerowania w systemie Madar pliku xml, który może zostać wczytany w systemie Ministerstwa, [realizowany]
 • możliwość ręcznego importu faktur zakupowych w formacie xml (KSeF) do Rejestrów VAT, 
 • możliwość automatycznego zapisu wystawionej w Madarze faktury w systemie KSeF,
 • możliwość automatycznego importu faktur znajdujących się w KSeF do rejestrów VAT w Madar. 
W pierwszej kolejności Madar udostępni możliwość ręcznego wygenerowania pliku (etap 1) a także jego importu do Madara (etap 2). Wszelkie automatyzacje (etap 3 i 4) będą wprowadzane do systemu Madar na samym końcu.
 

Zaimplementowane rozwiązania - możliwość generowania plików z fakturami dla KSeF 

W aktualnych wersjach programów Madar jest już możliwe wygenerowania pliku XML z wystawionej faktury - które następnie można testowo zaimportować do systemu KSeF. 

Konfiguracja

Jeżeli z programu Madar generowane są na bieżąco pliki JPK nie musimy nic robić. Jeśli nie to należy sprawdzić i uzupełnić konfigurację w opcji Administracja - konfiguracja zakładka deklaracje.

Jak wygenerować plik z wystawionej faktury

W module Księgowość należy wejść do opcji faktura - wczytać wystawioną fakturę sprzedaży a następnie z górnego menu wybrać opcję dokumenty - generuj dla KSEF. W programach obsługiwanych przez przeglądarkę internetową (Madar7 w chmurze) plik xml zostanie pobrany przez przeglądarkę (należy upewnić się, że ustawienia przeglądarki nie blokują pobierania plików). W przypadku programów instalowanych (Madar7) plik zostanie zapisany w folderze Moje Dokumenty (lub analogicznym).

W przypadku wystawiania faktur w module Handel (Magazyn) postępowanie jest tożsame, z tą różnicą, iż z górnego menu należy wybrać opcję generuj - generuj dla KSEF.

Tak pobrany plik xml można już testowo wczytać w ministerialnym systemie KSeF.

Jak wczytać testowo plik w systemie KSeF

Wygenerowany w Madarze plik w formacie xml można spróbować wczytać testowo w systemie KSeF. W tym celu należy wejść na stronę https://ksef-test.mf.gov.pl/web/

Na stronie KSeF należy:
 1.  Kliknąć w Uwierzytelnij się w Krajowym Systemie e-Faktur.
 2. Na wyświetlonej stronie Wprowadź kontekst logowania wybrać identyfikator - NIP firmy, podać w polu NIP firmy swój NIP i kliknąć w klawisz Uwierzytelnij.
 3. Na kolejnej stronie Wybierz sposób logowania kliknąć w Certyfikat kwalifikowany (niezależnie od tego czy taki posiadamy czy nie - program testowo nie będzie od nas żądał tego certyfikatu)
 4. Na pytanie Czy certyfikat jest podpisem z numerem NIP lub PESEL? odpowiadamy TAK i przechodzimy dalej.
 5. W polu Uwierzytelnianie na potrzeby testów Typ identyfikatora wybieramy Podpis NIP i w polu Numer NIP ponownie podajemy swój NIP. Kontynuujemy klikając klawisz Uwierzytelnij do aplikacji testowej
 6. Zostajemy zalogowani do systemu Krajowy System e-Faktur - Aplikacja testowa.Po zalogowaniu do aplikacji testowej z bocznego menu wybieramy Wystaw fakturę a następnie Wczytaj fakturę i poprzez klawisz Dodaj plik wgrywamy wcześniej pobrany z Madara plik xml.

Jeżeli plik jest poprawny otrzymamy komunikat Plik wczytany poprawnie natomiast jeżeli zawiera błędy otrzymamy komunikat Plik XML zawiera błędy. Jeśli plik jest błędny możemy kliknąć klawisz edycja i sprawdzić co jest w nim błędne przechodząc na kolejne ekrany przy pomocy klawisza dalej.


Informacja dla biur rachunkowych 

W związku z pojawiającymi się ze strony biur rachunkowych pytaniami czy będą one mogły przesyłać faktury sprzedażowe do KSeF należy podkreślić, że jeżeli biura rachunkowe nie wystawiają faktur w imieniu klienta to nie będą mogły wyręczyć w tej czynności klienta. Faktury, które mają się znaleźć w KSeF mają być docelowo odkładane w systemie w czasie rzeczywistym (czyli w momencie wystawienia) a dodatkowo zawierają pełne treści faktur, których biuro rachunkowe, które importuje sprzedaż do rejestrów VAT nie posiada. To oprogramowanie do fakturowania, z którego korzysta klient musi dawać możliwość wysyłki faktury do KSeF - jeśli takiego rozwiązania nie posiada klient może fakturować w systemie Madar7 w chmurze, z którego korzysta biuro.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.