Sztuczna inteligencja zwana też AI (z ang.
artificial intelligence) to termin, który od wielu miesięcy przejawia się w każdym aspekcie naszego życia. Dla większości jest jak Yeti - wszyscy słyszeli - nikt nie widział. Z jednej strony, z serwisów informacyjnych docierają do nas pozytywne informacje w kontekście AI - np. o możliwościach wykorzystania w medycynie, z drugiej - jesteśmy straszeni wizją utraty pracy i przejęciem przez AI większości obszarów naszego życia. Jedno jest pewne - sztuczna inteligencja faktycznie wkracza do otaczającej nas rzeczywistości dlatego warto zacząć korzystać z pozytywnych jej aspektów w codziennej pracy. Poniżej chciałbym przedstawić kilka rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, które mogą wspomóc nas w codziennej pracy. Poniżej przedstawiam wyłącznie darmowe, proste w obsłudze narzędzia, które nie wymagają od użytkownika żadnej wiedzy specjalistycznej.Wyszukiwanie informacji - ChatGPT
Narzędzie dzięki któremu tak na prawdę zrobiło się głośno o sztucznej inteligencji to ChatGPT. Dzięki chatowi możemy zadawać pytania, a sztuczna inteligencja będzie nam odpowiadać - tak jakbyśmy prowadzili rozmowę z człowiekiem. ChataGPT możemy zapytać o wszystko (choć nie na wszystko odpowie) - ale jest to świetne źródło pozyskiwania wiedzy - szybkie i nie wymagające pracochłonnego wyszukiwania informacji.
ChatGPT posiada jedną istotną przewagę nad wyszukiwarkami - potrafi on udzielić konkretnej odpowiedzi na zadany problem - wyszukiwarka internetowa wyświetla jedynie wyniki dopasowane do słów kluczowych.
I tak dla przykładu - poszukuję filmów, w których pojawiły się żaby.
Wpisałem w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej Google polecenie "Wymień mi wszystkie filmy z żabami." - otrzymałem szereg wyników z czego na pierwszej podstronie otrzymałem praktycznie same odnośniki do bajek w serwisie YouTube.
To samo polecenie zadałem ChatGPT "Wymień mi wszystkie filmy z żabami." - otrzymałem prawie natychmiastowo odpowiedź "Filmy z żabami (...) od animacji po filmy fabularne. Oto lista popularnych filmów, które zawierają żaby w swoich fabułach:..." i w tym miejscu ChatGPT wymienił mi 12 filmów wraz z ich krótkim opisem (z których najstarszy był z 1943 roku a najnowszy z 2013 roku).
Listę 12 filmów z tak specyficznymi bohaterami poznałem w kilkanaście sekund - przy użyciu klasycznej wyszukiwarki prawdopodobnie zajęłoby mi to od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin i wiązało się z przeczytaniem dużej liczby opracowań.
ChataGPT warto więc wykorzystać w codziennej pracy - szczególnie we wdrażaniu się w jakiś temat - przykładowo zadająć ChatowiGPT pytanie "Czy i jaką ewidencję muszę prowadzić w firmie w związku z ochroną środowiska?" - otrzymamy dziesięć rodzajów ewidencji wraz informacjami kto podlega obowiązkowi, jaka jest podstawa prawna i wymogi.
Tworzenie grafiki bez żadnej znajomości narzędzi graficznych i talentu
Obecnie w Internecie można znaleźć szereg narzędzi opartych o sztuczną inteligencję do tworzenia grafiki. Wystarczy słownie opisać co chcemy zobaczyć na zdjęciu lub obrazku i program w kilka chwil wygeneruje propozycje pasujących obrazków. Na poniższej ilustracji przedstawiam cztery grafiki, które wygenerowała sztuczna inteligencja oraz pod każdą z nich opis podany przeze mnie.
Generowanie obrazów z wykorzystaniem AI pozwoli w prosty sposób wygenerować grafikę, którą można następnie użyć do ozdobienia firmowego bloga, fanpage'a czy strony internetowej. Jesteśmy w stanie bez żadnych kosztów pozyskać obraz dokładnie taki jak potrzebujemy, użyć go komercyjnie bez obawy o prawa autorskie. Wygenerowanie grafiki zaoszczędzi nam czas i pieniądze na poszukiwanie grafika - co może być kłopotliwe np. dla mikroprzedsiębiorcy - z AI możemy sami "zaprojektować" np. logo firmy. Poprosiłem AI o wygenerowanie "logo firmy zawierające kaktusa" i po chwili otrzymałem cztery poniższe propozycje.
Analogicznie możliwe jest także tworzenie filmów - opisujemy scenkę, a AI w oparciu o ten opis wygeneruje film. Poniżej przykład filmiku, który wygenerowała sztuczna inteligencja w oparciu o mój opis - "kobieta, księgowa siedzi przed komputerem w biurze, otoczona monitorami". Do wygenerowania tej krótkiej scenki użyłem platformy
https://vivago.ai
Generowanie i modyfikacja tekstów, pism, ich tłumaczenie
Sztuczną inteligencję możemy wykorzystać do wszelkiego rodzaju pracy z tekstem - możemy wygenerować treść maila do kontrahenta, odpowiedź na pismo, tekst na firmowego bloga czy fanpage'a. Przykładowo - podałem sztucznej inteligencji polecenie o następującej treści "Napisz treść odpowiedzi na reklamację dotyczącą wadliwego produktu. Treść z przeprosinami." Otrzymałem treść ze wskazówkami a do tego trzy przykłady pism - oto jeden z otrzymanych przykładów:
Szanowny Panie/Pani [Imię i nazwisko klienta],
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie reklamacji dotyczącej [opis wadliwego produktu]. Zdajemy sobie sprawę, że napotkana przez Pana/Panią sytuacja jest niezwykle frustrująca i przynosi wiele niedogodności.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności, które powstały w związku z wadliwym produktem. Zrozumieliśmy dokładnie opisany przez Pana/Panią problem i podjęliśmy już niezbędne kroki.
[Opis podjętych działań, np. "Został już przygotowany nowy produkt, który zostanie do Pana/Pani wysłany niezwłocznie."]
Prosimy o przyjęcie naszych szczerych przeprosin. Jesteśmy przekonani, że dostarczony przez nas produkt spełni Państwa oczekiwania.
Z poważaniem,
[Twoje imię i nazwisko]
[Nazwa firmy]
Możliwa jest także modyfikacja tekstu pod kątem wydźwięku - np. bardziej formalny, humorystyczny, poważny, wesoły, złośliwy itd.
Poprosiłem AI o poprawienie kolokwialnie napisanego zdania "Jak byś przylazł wczoraj to byś dostał ciacho." Oto jaką odpowiedź otrzymałem:
Jasne, poprawmy ten tekst. Oto kilka propozycji:
Jeśli chcesz zachować nieco potoczny charakter, ale bardziej poprawnie gramatycznie:
- "Gdybyś przyszedł wczoraj, to dostałbyś ciasto."
- "Gdybyś wczoraj przyszedł, to miałbyś ciasto."
Jeśli chcesz bardziej formalną wersję:
- "Jeżeli przyszedłbyś wczoraj, otrzymałbyś ciasto."
- "Gdybyś wczoraj przybył, zostałbyś poczęstowany ciastem."
A może bardziej bezpośrednia forma:
- "Wczoraj mogłeś dostać ciasto, ale Cię nie było."
Wybór odpowiedniej wersji zależy od kontekstu:
- Do przyjaciela: Możesz użyć bardziej potocznej formy.
- W bardziej oficjalnej sytuacji: Lepiej wybrać wersję formalną.
Co myślisz o tych propozycjach? Która najbardziej Ci odpowiada?
Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub chciałbyś, żebym poprawił inny tekst, śmiało pytaj!
Dzięki AI możemy więc w codziennej pracy zaoszczędzić wiele czasu na generowaniu, modyfikowaniu czy tłumaczeniu tekstów - ja do powyższych zadań wykorzystałem https://gemini.google.com
A co w Madarze w kontekście sztucznej inteligencji?
A w Madarze wciąż implementujemy nowe rozwiązania oparte o sztuczną inteligencje, które mają wspomóc użytkownika w jednych zadaniach i wyręczyć w innych. Z dostępnych już teraz rozwiązań możliwe jest:
- automatyczne księgowanie faktur z wgranego pliku - wystarczy wgrać plik z fakturą (fakturami) a AI samodzielnie go "przeczyta" i wprowadzi do księgowania - przeczytaj jak to działa!
- automatyczne rozpoznawanie i wiązanie (bilansowanie) wyciągów bankowych z fakturami - przeczytaj jak to działa!
- generowanie streszczenia rachunku wyników dla mikroprzedsiębiorcy, w formie niewymagającej znajomości zagadnień księgowych.
Usługi sztucznej inteligencji dostępne są w Madar7 w chmurze - klient, który chciałby z nich skorzystać po raz pierwszy musi tylko wystąpić do nas po token (wystarczy napisać maila).
Na koniec zachęcam do śledzenia naszej podstrony o AI, na której na bieżąco będziemy udostępniać informacje o kolejnych wprowadzanych funkcjach opartych na AI -
http://madar.com.pl/aiwmadar7.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.