wtorek, 17 stycznia 2017

Dane odbiorcy na fakturze VAT

Program Madar daje możliwość umieszczenia danych adresowych odbiorcy na fakturze. Opcja ta może być wykorzystywana m.in. w związku z centralizacją rozliczeń VAT w gminach, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe, nie mogą być uznane za podatników podatku VAT, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w przepisach. Stąd, aktualnie faktury powinny być wystawiane na gminę jako Nabywcę z oznaczeniem jednostki samorządu terytorialnego jako Odbiorcą. Przykładowo, jeśli wystawiana jest faktura na sprzedawane artykuły dla przedszkola, to wówczas Nabywcą na fakturze jest gmina, której przedszkole podlega, natomiast Odbiorcą na fakturze jest przedszkole.

Aby wstawić dane adresowe odbiorcy na fakturze w programie Madar, należy podczas wystawiania faktury kliknąć klawisz uwagi, a następnie wskazać odpowiedniego kontrahenta w polu odbiorca.Więcej informacji na temat umieszczenia danych odbiorcy na fakturze za pomocą programu Madar znajduje się w poście "Jak wstawić odbiorcę do faktury".

3 komentarze:

  1. A kiedy zostanie przywrócone LOGO na fakturach oraz w stopce?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze jest problem z tym vatem, ale nie da się ukryć, że fajnie to pokazaliście :) Każdy lepszy księgowy jest w stanie dobrze to wytłumaczyć i rozliczyć tak, żeby urząd skarbowy nie odezwał się po kilkunastu miesiącach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakturę vat wystawia się niemalże tak samo, jak faktury online ;) Kwestia kilku przycisków i gotowe. To fajne, że wszystko tak szybko i prężnie idzie do przodu, teraz wystarczy kilka chwil, żeby coś załatwić, a kiedyś zajęłoby to godziny.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.