środa, 1 października 2014

Przejęcie danych w środku roku a likwidacja - różnice w ustawieniach

W każdej firmie może zdarzyć się sytuacja, w której rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Typowym przykładem jest rozpoczęcie działalności w ciągu roku kalendarzowego. Możliwe są też sytuacje, w których rok obrotowy jest inny niż rok kalendarzowy lub rozpoczęto likwidację firmy. W takiej sytuacji należy dokonać odpowiedniej konfiguracji programu Madar7, a także wiąże się to z wykonaniem pewnych operacji księgowych. Poniżej przedstawiono sposób działania w określonych przypadkach.

Jak wprowadzać dane, gdy rozpoczęcie nastąpiło w środku roku

Jeżeli rozpoczęcie nastąpiło np. 01.03.2015 to wprowadzamy. Bilans otwarcia dla kontrahentów wpisujemy na dzień 28.02.2015. Do danych systemu wpisujemy
rokobrotowy=01032015

Jak przeprowadzić otwarcie ksiąg w przypadku rozpoczęcia likwidacji

Wykonać wszystkie elementy jak dla rozpoczęcia ksiąg w środku roku oraz dodatkowo komenda daneRokNar.
Do danych systemu wpisujemy więc na dzień rozpoczęcia 20 marca 2017:
daneRokNar=20170320
DaneRokA=20170320

Co gdy rok obrotowy różni się od kalendarzowego

W przypadku, gdy pierwszy rok jest dłuższy od kalendarzowego należy wprowadzić w opcji administracja -operacje - dane systemu polecenie 
rokpierwszy=201711
oznaczające, ze pierwszy rok obrotowy obejmuje listopad i grudzień 2017 oraz rok 2018.

W przypadku, gdy rok obrotowy nie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia należy wprowadzić w opcji administracja - operacje - dane systemu polecenie 

rokobrotowy=0102 
oznaczające, ze rok obrotowy trwa od 1 lutego do 31 stycznia.

Przejecie ksiąg w trakcie roku

Przejęcie księgowości w trakcie roku podatkowego wiąże się z koniecznością zarejestrowania tak wszystkich dotychczasowych operacji, by możliwe było sporządzanie prawidłowych analiz i zestawień do księgowości.
1. Do opcji administracja - dane systemu należy wprowadzić polecenie
DaneRokA=RRRRMM
gdzie RRRR - rok np. 2015, MM - miesiąc od którego zostanie rozpoczęta księgowość w programie np. dla wrzesnia 2015 nalezy wpisac DaneRokA=201509.

2. Bilans otwarcia – należy wprowadzić do planu kont na początek roku podatkowego.

3. Obroty na kontach za okres poprzedzający należy wprowadzić jako PK (księga główna).

4. Na dzień ostatni przed początkiem okresu (w przypadku rozpoczęcia od września - na 31.08) należy wprowadzić pozycje nierozliczone dla kont rozrachunkowych – do opcji rejestry VAT jako inne księgowania.Tematy powiązane


Kurs - plan kont
Plan kont - opis
Księgowanie na konta zespołu 5

2 komentarze:

 1. Witam, czy w kontekście punktu 3 można prosić o szerszy opis? Obroty na kontach za okres poprzedzający należy wprowadzić jako PK (księga główna).
  W jaki sposób wpisać obroty miesięczne i narastające, jeśli wymagane jest księgowanie dwustronne, a obroty występują tylko po jednej stronie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprowadza się obroty miesięczne - narastające program tworzy sam.
   Oczywiście można założyć "miesięczne" - dłuższy okres - jeśli posiadamy zestawienia ze starego systemu - na przykład od stycznie do września.

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.