Od lutego 2022, w związku ze zmianą przepisów (tzw. Pakiet Mobilności), zmieniły się niektóre zasady wyliczania wynagrodzeń kierowców. W tym zakresie najistotniejsze zmiany to:
- Brak delegacji.
Najbardziej kontrowersyjna i największa zmiana to brak możliwości wypłat „zwrotów kosztów podróży służbowej”. Nie ma możliwości wypłaty nieozusowanych i nieopodatkowanych diet i ryczałtów za noclegi.
„Art. 21b. Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.” Zmiana ta dotyczy wszystkich kierowców międzynarodowych - jeśli chodzi o przewozy krajowe – zwroty kosztów podróży służbowych pozostają bez zmian.
- Ulgi podatkowe i ZUS dla kierowców w transporcie międzynarodowym.
Kierowcy nie będą już otrzymywać diet i ryczałtów. W zamian otrzymają następujące ulgi: - Ulga na ZUS - obliczana według następującego wzoru:
Podstawa oskładkowania = wynagrodzenie brutto - (liczba dni za granicą * dieta z rozporządzenia)
Obliczona tak podstawa nie może być niższa niż przeciętne wynagrodzenie - czyli w roku 2022 nie mniej niż 5922zł - Ulga podatkowa - obliczana według następującego wzoru:
Podstawa opodatkowania = wynagrodzenie brutto - 30% * (liczba dni za granicą * dieta z rozporządzenia)
Programy Madar są gotowe na rozliczanie płac kierowców międzynarodowych w zakresie Pakietu Mobilności - płace takie należy rozliczać zgodnie z postem Pakiet mobilności w programach Madar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.